10 podpowiedzi, jak stworzyć ekologiczny biurowiec

Nowoczesne budownictwo podąża za duchem czasu i staje się coraz bardziej ekologiczne. Zrównoważona architektura to spojrzenie na budynki oraz zagospodarowanie obszaru w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko naturalne, a także oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlanym. Nie może to jednak oznaczać, iż użytkowany budynek utraci swój komfort.

Ekologiczne budynki posiadają szereg usprawnień dotyczących redukcji gazów cieplarnianych i odpadów, wyposażone są w panele słoneczne, zbiorniki wody deszczowej, czujniki kontroli oświetlenia i ogród na dachu. Mogą być do tego, w mniejszym bądź większym stopniu, wybudowane z materiałów pozyskanych z recyklingu. Poniższe punkty stanowią podpowiedzi, jak stworzyć ekologiczne miejsce pracy

2. Lokalizacja

Warto obmyślić taką lokalizację budynku, aby przyszli pracownicy mieli możliwość swobodnie i wygodnie do niego dotrzeć transportem publicznym, pieszo lub rowerem. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji przez prywatne pojazdy. Należy wziąć pod uwagę także m.in. ekspozycję na wiatr (wpływa to na zapotrzebowanie na ciepło), ekspozycję względem naturalnego światła i możliwości zainstalowania odnawialnych źródeł energii. Budynek nie powinien tworzyć osobnej wyspy ciepła na niezbudowanym terenie, a harmonijnie komponować się z otoczeniem.

3. Widok za oknem

Warto wykorzystać istniejący krajobraz oraz posadzić odpowiednią roślinność w bezpośrednim otoczeniu biurowca. Daje to wymierne korzyści estetyczne, a także przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników i osób przebywających w biurowcu.

4. Zielony dach

Coraz częściej spotykane są ogrody na dachach budynków, nie tylko biurowców, ale również budynkach użyteczności publicznej czy halach magazynowych. Zielony dach jest znacznie trwalszy od zwykłego, a przede wszystkim tworzy masę izolującą i wspomagającą odpływ wody deszczowej. Dodatkowo tłumi hałas, chroni przed przegrzaniem, minimalizuje straty ciepła i filtruje powietrze oraz tworzy przestrzeń do rekreacji.

5. Naturalna wentylacja

Sztuczna klimatyzacja zapewnia co prawda „wydajność energetyczną”, ale całkowicie odcina wnętrze biurowca od środowiska zewnętrznego. Jakość takiego powietrza pozostawia wiele do życzenia i może prowadzić do rozmaitych dolegliwości: nudności, zawrotów i bólu głowy, przewlekłego zmęczenia, znanych jako syndrom „chorego budynku”. Ekologiczne budownictwo stawia na wykorzystywanie naturalnej wentylacji do regulowania temperatury. Optymalnie rozmieszczone otwierane okna, świetliki w dachu i wiatraki podsufitowe mogą spokojnie zapewnić odpowiednią temperaturę wnętrza, minimalizując wykorzystanie sztucznej klimatyzacji.

6. Temperatura wnętrza

W budynkach ekologicznych nie ma potrzeby stosować, dla zapewnienia odpowiedniej temperatury, energochłonnej klimatyzacji i ogrzewania. Należy je jak najbardziej ograniczyć na rzecz tradycyjnych rozwiązań – czyli właściwej orientacji nowo powstającego budynku w przestrzeni i rozmieszczenia jego okien, a także wykorzystania mas termalnych i barier odbijających promieniowanie słoneczne. Ciekawe i innowacyjne rozwiązanie stanowią belki chłodzące – rury lub panele chłodzone wodą, absorbujące ciepło i rozpraszające je przez tak zwane kominy cieplne dzięki naturalnym zjawiskom fizycznym.

7. Samowystarczalność energetyczna

Biurowce architektury zrównoważonej powinny w inteligentny sposób podchodzić do kwestii energetycznych – zmniejszając zużycie prądu i stosując odnawialne źródła energii. Mogą to osiągnąć chociażby dzięki panelom słonecznym podgrzewającym wodę czy ogniwom fotowoltaicznym bezpośrednio produkującym elektryczność. Idąc krok dalej, coraz częściej wykorzystuje się zintegrowane turbiny wiatrowe i sieci fotowoltaiczne do zasilania biurowców. Koszty instalacji pozyskujących energię z odnawialnych źródeł zwracają się średnio po 10 latach.

8. Oświetlenie na wysokim poziomie

Pozostawianie niezgaszonych lamp i urządzeń biurowych po wyjściu z budynku może podwoić opłaty za energię elektryczną i generuje dodatkowe emisje gazów cieplarnianych. Wprowadzenie prostych rozwiązań, jak choćby czujki ruchu, pozwala zredukować opłaty i zmniejszyć temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, generując tym samym dodatkowe oszczędności na klimatyzacji.

9. Oszczędność wody

Zaopatrzenie w wodę wzbudza coraz większą troskę, dlatego powstało już kilka ciekawych rozwiązań pozwalających zredukować jej zużycie w biurowcach, a przez to nie tylko przysłużyć się ekologii, ale również oszczędności. Przede wszystkim stosowane są wylewki ze zredukowanym przepływem, bezwodne pisuary oraz spłuczki ze zmniejszoną ilością wody. Ponadto można zadbać o zbieranie wody deszczowej a następnie wykorzystanie jej do nawadniania zieleni wokół budynku czy mycia chodników i parkingów. Pomaga w tym zakładanie ogrodów na dachach, stawów, sadzawek oraz innych elementów zatrzymujących wodę i hamujących jej bezpośredni spływ do kanalizacji. Podczas planowania przestrzeni wokół biurowca dobrze jest wzbogacić ją o rodzime rośliny odporne na suszę, a do ich podlewania wykorzystywać system oczyszczający wodę odzyskaną ze zlewów, umywalek i toalet.

10. Budynek z recyklingu

Współczesne technologie pozwalają nie tylko odzyskiwać i przetwarzać drobne materiały z odpadów, ale również budynki stawia się z wykorzystaniem już raz użytych surowców. Ponownie użyć można praktycznie wszystkiego (np. odpadów styropianowych do produkcji wytrzymałych i elastycznych posadzek). Taka praktyka pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zredukować emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji materiałów budowlanych.

Źródła:
K. McKay, J. Bonnin, Ekologiczna praca. 100 sposobów, aby ochrona środowiska stała się naszym znakiem firmowym, Warszawa, 2011

Zapisz się do Newslettera o szkoleniach i konferencjach branżowych

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ