O Portalu

Od problemu do rozwiązania

Pomysł na portal narodził się od zdefiniowania problemu, który uprzykrzał codzienną pracę. Kiedy inwestor zwraca się z zapytaniem ofertowym, firma wykonawcza ma zazwyczaj mało czasu na dostarczenie wyceny. Często wykonawca potrzebuje zatrudnić do konkretnego opracowania wąsko wyspecjalizowanych ekspertów np. przyrodników, specjalistów z zakresu gospodarki wodnej, gospodarki odpadami lub analityków GIS czy prawników, których wiedza jest niezbędna do przygotowania dokumentacji. Problem wykonawcy polega na tym, że na znalezienie ekspertów ma mało czasu, a ci których zna mogą być zajęci, lub wykonawca chciałby otrzymać większą liczbę ofert. Co więc najczęściej robi wykonawca – sięga po telefon i dzwoni po znajomych firmach, lub gdy ma więcej czasu rozpoczyna poszukiwania ekspertów w Internecie. Często trudno mu w krótkim czasie znaleźć odpowiednie firmy, ponieważ nie są odpowiednio widoczne, a szybko znaleźć eksperta specjalizującego się np. w ichtiofaunie danego regionu potrafi już tylko prawdziwy mistrz.

Dlaczego więc nie ułatwić życia wykonawcom, ekspertom i inwestorom tworząc wspólną przestrzeń?

Poszukiwania

Przed przystąpieniem do tworzenia portalu porozmawiałam z wieloma firmami, aby dowiedzieć się czy podobnie definiują swoje problemy. Do ankiety zaprosiłam prawie 300 firm zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko, inwentaryzacjami przyrodniczymi, wykonującymi analizy emisji do powietrza, pomiary emisji hałasu, analizy GIS oraz mające w swojej ofercie innego typu opracowania z zakresu ochrony środowiska - 88 firm wzięło udział w ankiecie. Analiza odpowiedzi potwierdziła moje przypuszczenia. Firmy wskazywały, że spora część ich zleceń pochodzi od zaprzyjaźnionych firm i mają trudności z pozyskaniem nowych klientów. Pomimo wielu lat doświadczenia w branży, większość ankietowanych firm istnieje od ponad 10 lat, marketing nie jest ich mocną stroną i chciałyby poprawić swoją widoczność w Internecie. W ankiecie przedstawiłam również koncept portalu i zapytałam firmy co o nim myślą i czy chciałyby do niego dołączyć.

Pomysł na portal się zdecydowanie spodobał, prawie 30% zapytanych firm zadeklarowało swój udział na etapie przedsprzedaży i przystąpiło do niego jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem.

Rozwiązanie

Pozytywny odzew i entuzjastyczne podejście do koncepcji portalu sporej części firm utwierdziły mnie w przekonaniu, że taka przestrzeń w branży jest potrzebna – ułatwi ona życie inwestorom, ekspertom oraz wykonawcom dokumentacji środowiskowej.

Tak z początkiem grudnia 2019 roku narodził się eksperci-srodowiskowi.pl - portal skupiający firmy i niezależnych ekspertów zajmujących się badaniami, analizami, opracowaniami i doradztwem w zakresie ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym. Jest to miejsce stworzone po to, aby inwestor mógł w prosty sposób znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego i aby wykonawcy mogli znaleźć potrzebnych ekspertów.

Mam nadzieję, że portal spełnia wasze oczekiwania i ułatwia znalezienie ekspertów, którzy kompetentnie zrealizują Twoje zlecenie. Jeśli masz pomysł jak poprawić ten proces – proszę daj mi znać.

Kto za tym stoi?

Dorota Dawidowicz Specjalistka w dziedzinie ocen oddziaływania na środowisko. Główny autor oraz współautor raportów o oddziaływaniu na środowisko, kart informacyjnych, opinii, ekspertyz i innych opracowań branżowych. W ostatnich latach związana przede wszystkim z sektorem gazowym i naftowym oraz inwestycjami w obszarach morskich. W branży od 2008 roku.
Sprawdź na LinkedIn

Dorota Dawidowicz

Zapisz się do Newslettera o szkoleniach i konferencjach branżowych

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ